Alergia pokarmowa na mleko u dzieci

Organizm ludzki może bardzo różnie reagować na spożywane przez człowieka pokarmy. Większość substancji jest dobrze przyswajana i wspomaga wzrost i rozwój, jednak niektóre składniki mogą powodować alergie pokarmowe. U noworodków i niemowląt jedną z częściej spotykanych alergii, jest negatywna reakcja na przyjmowanie białka zawartego w mleku krowim (cow milk allergy, „skaza białkowa”). Ten rodzaj alergii ustępuje zazwyczaj w wielu 3 lat.

U maluszków uczulonych na mleko krowie, białko tego mleka rozpoznawane jest jako substancja obca, przed którą trzeba się bronić. Z tego to powodu organizm produkuje w jelitach płyny prowadzące do biegunki. Kiedy układ trawienny niemowlęcia rozwinie się całkowicie, nadwrażliwość na białko krowiego mleka najczęściej ustępuje. Niekiedy jednak uczulenie na mleko jest dopiero początkiem alergicznych problemów, bo z biegiem czasu ujawniają się uczulenia na inne produkty.

Objawy reakcji alergicznej pojawiają się u dziecka bardzo szybko po spożyciu alergenu (ok. godziny). Wśród najczęstszych oznak wymienić można wysypki skórne, kichanie i katar, brak tchu, kaszel, swędzenie oczu i nosa, ból brzucha, biegunkę oraz wymioty.

Główną metodą leczenia alergii na mleko jest eliminacja białka krowiego z diety niemowlaka. Zdarza się, że alergeny dostają się do organizmu dziecka w okresie płodowym (poprzez łożysko). Jeżeli alergia wystąpiła w czasie, kiedy maluch karmiony jest piersią, oznacza to że również mama musi zmienić swoje nawyki żywieniowe. W przypadku tym kobieta powinna wyłączyć ze swojej diety produkty mleczne, wołowinę, cytrusy, jaja i używki. Maluch ze „skazą białkową” może przyjmować pokarmy stałe nieco później niż zdrowe dzieci.

Zbyt późne rozpoznanie, bądź zlekceważenie alergii na mleko kozie, krowie czy inne, może prowadzić do szeregu powikłań, które mogą zaważyć na dalszym rozwoju dziecka. Niepokój, gorączka, drgawki, niedokrwistość, zaburzenia w odżywianiu i procesie wzrostu, braki w uwapnieniu kości czy w skrajnych przypadkach wstrząs anafilaktyczny, to tylko niektóre z komplikacji, jakie mogą ujawnić się w związku z nieleczoną alergią.